Blog

Poznaj najciekawsze narzędzia pomiarowe wykorzystywane przez cieślę

Choć praca cieśli kojarzy nam się przede wszystkim z dłutem i imadłem, na stole warsztatowym można znaleźć także wiele innych interesujących narzędzi.

Niektóre z nich przypominają nieco te, które sami wykorzystywaliśmy jako uczniowie na lekcjach matematyki. Tak jest choćby wtedy, gdy interesuje nas kątomierz i cyrkiel ciesielski.

Zarówno kątomierze, jak i kątowniki ciesielskie są zaliczane do nieskomplikowanych przyrządów pomiarowych. Co ciekawe, nie korzysta z nich wyłącznie cieśla. Kątomierz jest wsparciem także dla stolarza, ślusarza oraz wielu pracowników budowlanych. Najważniejszym zadaniem narzędzi tego typu jest precyzyjne wymierzenie kątów oraz długości. Okazują się one nieocenione także przy próbach ustalenia, gdzie może się znajdować środek koła. Kupując kątomierz ciesielski można zresztą pozytywnie zaskoczyć się dużym wyborem tego typu rozwiązań. Podstawowa różnica między nimi odnosi się do ich wielkości, choć wybór może uwzględniać także jakość wykonania narzędzia oraz materiał użyty do jego produkcji.